Nedávno jsem v recenzích na nejmenovanou psychiatričku narazila na komentář ve smyslu: „To je hrozné, jen předepsala léky a víc neřešila. Ale léky přeci nejsou všechno!“ Rozumím rozhořčení pisatelky, zřejmě očekávala jiný přístup, ale vede mě to k otázce, zda si opravdu vybrala odborníka, kterého potřebovala. Pravděpodobně by jí více vyhovoval psycholog, případně psychoterapeut.
Představte si, že navštívíte oftamologa ( = oční lékař) a později řeknete, že vám vůbec nepomohl, protože jste za ním přišli kvůli problémům se sluchem. Je to ale vina lékaře? Jistě, může vám doporučit navštívit jiného lékaře zaměřeného na řešení vašeho problému, ale není lepší předem vědět, co od jednotlivých odborníků očekávat? Zvlášť když se řešené oblasti mnohdy prolínají a liší se především způsob přístupu.
Až příště opět narazíte na komentář typu: „Je to nejhorší doktor, kterého znám. Jen do člověka cpe kvantum léků a terapie nulová.“ vzpomeňte si, že ačkoliv farmakoterapii (= využívání moderních léků) většinou doplňuje psychoterapie často tyto služby neposkytuje jeden odborník. A jak se tedy v těch názvech vyznat? Kdo je kdo a kdy kterého odborníka vyhledat?
Psychiatr
Začneme již zmíněným psychiatrem. Jde o absolventa lékařské fakulty s atestací v oboru psychiatrie. Psychiatr může předepsat léky, vystavit neschopenku pro zaměstnavatele a stanovit diagnózu. Většinou od něj tedy můžeme očekávat právě farmakoterapii. Služby v mnoha případech hradí zdravotní pojišťovna.
Co očekávat při návštěvě psychiatra?
Délka návštěva psychiatra se velmi často pohybuje v časovém úseku 15 – 20 minut. V rámci sezení se odborník ptá převážně na symptomy provázející váš problém, ať už se jedná o kolísající nálady, poruchy spánku, panické ataky, hlasy v hlavě a další. Na tyto symptomy poté předepisuje léky, ať už z řady antidepresiv nebo antipsychotik v závislosti na vašich obtížích.
Nelze proto předpokládat, že si vás psychiatr dostatečně vyslechne a probere s vámi vaše problémy do hloubky. Pokud potřebujete někoho, komu se svěřit a s kým své problémy do hloubky rozebrat, přichází na řadu psycholog nebo psychoterapeut.
Psycholog
Psycholog je absolvent oboru psychologie na filozofické, nebo pedagogické fakultě, případně na fakultě sociálních studií. Nemůže předepisovat léky, ani zajišťovat případnou hospitalizaci. Psychologové poskytují služby dle své specializace – dopravní psychologie, psychologické poradenství,…
Klinický psycholog má kromě jednooborového studia psychologie také kurz psycholog ve zdravotnictví, atestaci z klinické psychologie a často také atestaci z psychoterapie ve zdravotnictví. Je považován za oborníka na dušení zdraví a duševní nemoci. Mezi služby, které nabízí, obvykle patří psychodiagnostika a psychoterapie.
Nástrojem psychologa je psychoterapie, často se tedy uvádí zjednodušený popis, že psychiatr léčí léky a psycholog léčí slovy.
Co očekávat při návštěvě psychologa?
Sezení u psychologa se od psychiatrického liší už jen základní časovým rozmezím – setkání trvá zpravidla okolo 50 minut, každý odborník to má nastaveno podle sebe.
Toto setkání poté probíhá povětšinou formou rozhovoru, i toto se ale může lišit dle toho, jaký terapeutický směr psycholog vykonává. Laicky řečeno se ale jedná o setkání, kdy s odborníkem mluvíte o svých problémech a to mnohem více do hloubky, než by tomu bylo u psychiatra.
Psycholog je taktéž specifický tím, že vám může poskytnout diagnostické testy, ze kterých lze zjistit, zda se u vás neprojevuje určité duševní onemocnění nebo jeho rysy. Pokud ano, může vás odeslat k psychiatrovi.
Psychologové jsou často hrazeni zdravotní pojišťovnou, to se ovšem odráží na objednací lhůtě. Momentálně se čekací doba na sezení může vyšplhat až k 6 měsícům.
Důležité je sdělit, že psycholog je stále lékař. Ti, kteří jsou hrazení ze zdravotního pojištění, jsou sice vázaní mlčenlivostí, stále ale musí zapsat údaje do vaší zdravotnické dokumentace. V kartě tak budete mít, že jste někdy navštěvovali toho a toho odborníka. Maže se tak naprostá anonymita, kterou mohou poskytovat soukromníci.
Psychoterapeut
Psychoterapeut je člověk, který kromě požadovaného vysokoškolského vzdělání absolvoval také akreditovaný psychoterapeutický výcvik, v rámci kterého musel podstoupit určitý počet hodin praxí, supervizí,…
Často se jedná o psychologa, nebo psychiatra, ale stále častěji můžeme narazit také na absolventy jiných oborů v kombinaci s akreditovaným psychoterapeutickým výcvikem.
Česká asociace pro psychoterapii dříve přijímala jen uchazeče s vystudovanou psychologií, aktuálně ale otvírá své brány také pro absolventy dalších oborů jako je například Adiktologie, Pedagogika, Speciální pedagogika, Sociální pedagogika, Sociální práce, Sociologie a další.
Existují různé psychoterapeutické směry, přičemž každému vyhovuje něco jiného na základě jeho osobnosti, či konkrétního problému. Stručné přiblížení jednotlivých směrů, které vám může pomoci při hledání ideálního odborníka, naleznete v samostatném článku.
Co očekávat při návštěvě psychoterapeuta?
Psychoterapeut pracuje velmi obdobně jako psycholog, sezení probíhá převážně formou rozhovoru a jeho časové rozmezí se pohybuje okolo 50 minut. Od psychologa se ale liší tím, že nesmí stanovovat diagnózu a provádět diagnostické testy, pokud zároveň s výcvikem nemá vzdělání v psychologii.
Většina psychoterapeutů v České republice pracuje v soukromém sektoru, to znamená, že si jej člověk hradí sám. Cenová relace za jedno sezení se velmi liší odborník od odborníka. Můžeme ale říct, že v průměru se cena sezení pohybuje okolo 500 Kč – 1000 Kč za jedno sezení.
U soukromníků je výhoda, že mají kratší objednací lhůtu – často v rámci dnů, maximálně týdnů, tudíž na sezení nemusíte čekat dlouhé měsíce. Zároveň poskytují možnost anonymity. Oproti psychologovi hrazenému zdravotní pojišťovnou, soukromník nemusí nikomu sdělovat, že k němu docházíte.
Peer-konzultant
V současné době se stále častěji můžeme setkat také s tzv. peer konzultanty. Jsou to lidé, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, našli způsob, jak čelit symptomům. Teď předávají své zkušenosti se zvládáním duševní nemoci lidem, kteří se s tímto tématem teprve seznamují. Peer-konzultanti přináší naději svým klientům. Jelikož si sami prošli podobnou zkušeností, je pro ně proto mnohdy snadnější klientům porozumět a podpořit je na jejich cestě. Obvykle se s nimi můžeme setkat v organizacích, které poskytují sociální služby lidem s duševním onemocněním.
V článku jsme si rozebrali, co můžete od jednotlivých odborníků očekávat. Ale kde je najít? Využít můžete například náš rozcestník, kde máte shromážděné kontakty pro jednotlivé okresy.