Psychologie stručně a srozumitelně, informace pro lidi. Tak by se v pár slovech dal shrnout náš web a jeho cíle. Článků, které předkládají statistické údaje, složitá latinská slova nebo akademický jazyk, kterým se jen těžko prokoušete k tomu, co hledáte, je spousta. Co ale na českém internetu chybí, jsou weby, které by poskytly informace obyčejným lidem. Lidem, kteří se snaží porozumět, vzdělat, nalézt pomoc, ale v přemíře odborných článků se spíše ztrácí.
Přesně proto vznikl IPOMAT. Naším cílem je přinášet vám zajímavosti, znalosti, typy i výzkumy ve srozumitelné podobě. Zároveň se zde budeme snažit o osvětu a poskytnutí kontaktů na odborníky pro každého, kdo by mohl jejich podporu potřebovat.
Než začneme s tím, co na stránkách najdete a jaké jsou naše cíle při jejich tvorbě, zkuste se zamyslet nad tím, co si představíte, když se řekne „Psychologie.“ Možná si říkáte, že články na toto téma nepotřebujete a můžete odejít? Než se tak rozhodnete, dovolte mi ještě pár slov o mé soukromé anketě a iniciativě IPOMAT. Kdo ví, třeba pak změníte názor, dáte nám šanci a rozhodnete se podívat i na některé další články. Ale nepředbíhejme.
Anketa na úvod
Při psaní tohoto článku jsem pracovala s předpokladem, že velkému počtu lidí se při slově „psychologie“ vybaví psychoterapeuti, psychiatři, duševní zdraví, duševní onemocnění či dokonce psychiatrické nemocnice. Byl to však jen odhad, který jsem chtěla ověřit.
Oslovila jsem dvanáct osob v mém okolí, z nichž většina nemá žádné větší zkušenosti s oborem, a položila jim otázku: Co vás jako první napadne, když se řekne slovo psychologie?
A výsledek?
Devět osob uvedlo ve své odpovědi slova jako: psychologické sezení, duševní zdraví, psychická porucha, psychologická poradna,… Ze zbývající trojice jeden účastník zmínil jména některých známých osobností z oboru a dva alespoň naznačili, že se obor zabývá větším množstvím témat než se na první pohled zdá. Co napadá jako první vás? Podělte se s námi v komentářích.
A co si představím já? Velké spektrum vzájemně souvisejících témat, například spánek, myšlení, emoce, paměť, psychický vývoj, vliv skupiny na jednání jedince, efektivita pracovního typu a mnohé další. Protože psychologie je všude kolem nás, i když si to lidé mnohdy neuvědomují. Kvůli setkání s oborem není potřeba navštívit ordinaci psychoterapeuta. Když spíte, váš spánek popisuje psychologie. Když vnímáte nějaké emoce, je to předmět psychologie. Kapacitu krátkodobé paměti řeší psychologové. Psychopatologie ( = disciplína zabývající se duševními poruchami) pokrývá jen malou část spektra témat.
Ale teď již pokračujme…
Jaké jsou naše cíle?
Stránky vznikly jako iniciativa studentek oborů zabývajících se psychologií, psychoterapií, sociální práce,… a to v reakci na současnou a dlouhodobě nepříznivou situaci v oblasti péče o duševní zdraví v České republice.
Jak vyplývá z průzkumu organizace Nevypusť duši, mezi nejčastější překážky pro vyhledání pomoci patří nejen nedostatek odborníků, ale také stigmatizace či nedostatečná osvěta. Tu první překážku zatím ovlivnit nedokážeme, ale do snahy o osvětu a destigmatizaci se můžeme zapojit již teď.
Mezi naše cíle patří především zprostředkování informací z oblasti psychologie návštěvníkům našeho webu. Že vám stačí zadat si pojem do Googlu? Možná ano, avšak mnohé články jsou psané odborným jazykem, který může být pro laickou veřejnost jen obtížně srozumitelný. Lidé navíc často vyhledávají tyto články v okamžiku, kdy se jich téma nějak týká. A kolik lidí v takovém případě chce dlouze luštit odborný text, nebo se zabývat statistickými informacemi? My vám chceme poskytnout především takové informace, které využijete i v praxi.
Dalším problémem je omezenost českého internetu. K mnohým informacím se člověk nedostane, pokud nemá dostatečné znalosti cizího jazyka na čtení odborných textů. I s tím chceme pracovat.
V roce 2022, jen krátce po prvním vyslovení myšlenky na vznik této iniciativy, jsme se zúčastnily besedy, ve které mimo jiné vystoupila i žena, která se starala o příbuzného s duševním onemocněním. Vyprávěla, jak pročítala různé články na internetu ve snaze zjistit, jak má co nejefektivněji postupovat. Chtěla pochopit reakce zmíněného příbuzného a vědět, jak mu pomoci. Avšak tyto informace získala až v jedné organizaci nabízející sociální služby, kde jim pracovnice vše vysvětlila. Ptala se přítomných pracovníků, proč neexistují na internetu materiály, na které by je mohla pracovnice odkázat před setkáním a následně věnovat čas jejich dotazům. A to nás jen utvrdilo v tom, že šíření informací přístupnou formou má smysl.
Důležitost zpětné vazby
Na našich stránkách tedy naleznete články jak z oblasti psychopatologie, tak i z dalších oblastí již zmíněného spektra. Vše zaměřené na srozumitelnost a praktičnost předávaných informací. Kromě toho pracujeme také na přehledech kontaktů v oblasti péče o duševní zdraví v jednotlivých okresech, které můžete využít jako odrazový můstek pro hledání případné další pomoci.
Každý člověk, který zde nalezne to, co zrovna potřebuje, je pro nás důležitý. Proto nám záleží na zpětné vazbě od vás a na vzájemné komunikaci. Jen díky vám můžeme poznat, zda se nám daří naplňovat naše cíle.
Máte nějaké otázky k danému článku? Nebojte se nás zeptat v komentářích. Rády vám odpovíme.
Chybí vám zde nějaký článek? Neváhejte nás kontaktovat a třeba jako další zpracujeme právě vaše téma.
Máte nějaké připomínky k obsahu či fungování stránky? Chcete se podělit o své zkušenosti? Máte nějakou otázku mimo témata zveřejněných článků? Ať je váš důvod jakýkoliv, nemusíte mít strach nám napsat. Využít můžete komentáře, e-mail, kontaktní formulář nebo naše sociální sítě. Všechny možnosti naleznete na stránce Kontakt.
Je zde už teď nějaké téma, které by vás zajímalo? Máte nějaké připomínky či návrhy na zlepšení? Pokud ano, své myšlenky nám můžete sdělit v komentářích pod článkem.
Věděli jste, že…. 2/3 osob, jež se potýkají s duševním onemocněním (např. deprese) nevyhledá odbornou pomoc?
Pokud by vás zajímaly další výsledky výzkumu Organizace nevypusť duši, můžete je najít zde.