Už jste někdy přemýšleli nad tím, že vyhledáte odbornou psychologickou či psychiatrickou péči, ale své rozhodnutí jste si rozmysleli při pohledu na ceník vybraného psychologa či psychoterapeuta? Jednou z překážek ve vyhledání odborné pomoci se často stává finanční dostupnost. V tomto článku se podíváme na to, jaké služby hradí zdravotní pojišťovna a rozebereme si různé možnosti, jak pro sebe udělat odbornou pomoc dostupnější. Když si člověk zlomí nohu, ošetření je dostupné většině obyvatel ČR. Avšak na důležitost duševního zdraví se stále občas zapomíná. Přesto zde jsou služby, které můžete využít bezplatně, i možnosti, jak ceny za konzultace a péči snížit. Určitá forma pomoci je tak dostupná pro každého, kdo ji zrovna potřebuje.
Krizová centra
Služby krizových center jsou ve většině případů hrazené ze zdravotního pojištění a tudíž jsou pro klienty bezplatné. V některých krizových centrech je nutné uhradit v nočních hodinách pohotovostní poplatek 90,- Kč (u zařízení s nepřetržitým provozem). Častá je také podmínkou, že klient nesmí být pod vlivem návykových látek nebo být nezvladatelně agresivní.
Krizová centra mohou kromě krizové intervence (= akutní krátkodobá psychologická či sociální pomoc při náročné životní situaci) poskytovat také psychologické poradenství, krátkodobou terapii a případně i další služby. Vždy záleží na nabídce konkrétního centra.
V případě potřeby se můžete obrátit také na krizové linky, kde se cena odvíjí od tarifu operátora a v některých případech je hovor bezplatný. Využít můžete také služeb chatového či e-mailového poradenství. Přehled distančních forem psychologické podpory naleznete na našem webu, a to jak pro Českou republiku, tak pro Slovensko.
Klinická psychologie
Kdo je klinický psycholog jsme si říkali v článku s přehledem jednotlivých profesí, takže pouze připomenu, že mezi služby klinického psychologa patří především psychodiagnostika, případně také terapie.
Někteří kliničtí psychologové mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou a jejich služby (případně jejich velká část) jsou hrazené pojišťovnou. Pro návštěvu je však nutné doložit žádanku od lékaře (většinou od praktického lékaře, případně psychiatra).
V současné době je však časté i to, že mají kliničtí psychologové soukromé ordinace a nemají uzavřenou smlouvu s pojišťovnami. V takových případech si musí služby hradit klient sám.
Kliničtí psychologové se sdružují v rámci Asociace klinických psychologů (AKP), takže pokud pro váš okres zatím není zpracován přehled v rámci našich stránek, můžete se podívat na mapu na jejich webu.
Psychiatrie
Podobně jako u klinického psychologa musí člověk vždy zjistit, zda má daný psychiatr smlouvu s jeho zdravotní pojišťovnou. Pokud ano, péče bude hrazena z těchto prostředků, je však možné, že bude nutné doplácet některé léky.
Pokud psychiatr s danou zdravotní pojišťovnou smlouvu nemá, klient si musí jeho služby platit sám.
Psychoterapie, Poradenství
Co se týče psychoterapie a poradenství, je to s finanční dostupností o něco složitější vzhledem ke skutečnosti, že tyto služby obvykle nejsou proplácené pojišťovnou. Některé zdravotní pojišťovny však v poslední době přispívají i na psychoterapii. S příspěvky jednotlivých zdravotních pojišťoven se podrobněji seznámíme později v tomto článku.
Jak jinak zvýšit dostupnost psychoterapie, pokud vám vaše pojišťovna nenabízí příspěvky?
Jedním z řešením může být vyhledání služeb psychoterapeuta ve výcviku. Tito lidé mají splněnou část nezbytnou pro práci s klienty a aby mohli dokončit výcvik, musí získat praxi. Ne vždy ale platí, že psychoterapeut ve výcviku nabízí své služby za nižší ceny než psychoterapeuti s dokončeným výcvikem. Většinou záleží na lokalitě, ceně nájmu pracovny, ceně výcviku a dalších faktorech.
Další možností je účast na skupinové psychoterapii, kde se cena mnohdy pohybuje na výrazně nižší hladině. Skupinová psychoterapie ale není vhodná pro všechny klienty a k řešení všech typů problémů.
Osoby v náročné životní situaci, které si nemohou z finančních důvodů dovolit psychoterapii, se mohou obrátit také na Sociální kliniku. Je také možné oslovit některého z členů České asociace pro psychoterapii, kteří nabízí terapii zdarma pro osoby, pro které by byla jinak nedostupná. Jejich seznam naleznete zde.
Sociální služby
Neziskové organizace zajišťují služby, které jsou obvykle bezplatné. Jejich služby nebývají hrazené zdravotní pojišťovnou, finanční prostředky tak získávají z grantů či od dárců a sponzorů. Podoba a rozsah služeb záleží na konkrétní organizaci, podrobnosti jsou většinou obsahem jejich webových stránek.
Personální zajištění organizace má často podobu multidisciplinárního týmu (= skládá se z pracovníků různých specializací – sociální pracovníci, psychologové, psychoterapeuti,…). Jako příklad můžeme uvést například organizaci Fokus, nebo Centra duševního zdraví (přehled center naleznete v našich přehledech, nebo na stránkách Aliance center duševního zdraví).
Příspěvky pojišťoven – 2023
Všeobecná zdravotní pojišťovna
Všeobecná zdravotní pojišťovna se zaměřila na zvýšení dostupnosti psychosociální podpory v podobě příspěvku až 5 000 Kč na sezení u vybraného terapeuta pro klienty starší 7 let. Příspěvek je možné získat na maximálně 10 sezení. Na jedno sezení tak může klient získat částku 500 Kč. Podmínky čerpání a seznam spolupracujících terapeutů naleznete na stránkách všeobecné zdravotní pojišťovny.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí příspěvek v celkové výši až 2 500 Kč na 5 sezení u vybraného psychoterapeuta. Částku 500 Kč můžete získat po každém sezení, nebo zpětně v celkové výši po doložení potřebných dokumentů.
Informace o čerpání příspěvku naleznete na stránkách České průmyslové zdravotní pojišťovny:
Podmínky čerpání příspěvku pro dospělé
Podmínky čerpání příspěvku pro děti od 7 let
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda také nabízí svým klientům příspěvek na podporu duševního zdraví a to v celkové výši 2 000 Kč. Příspěvek je určen pro každého, kdo doloží absolvování psychologického a psychoterapeutického poradenství u některého ze spolupracujících specialistů. Čerpání příspěvku není omezené věkem.
Informace naleznete na stránkách pojišťovny.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky
Klienti zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra mají možnost získat příspěvek až 4 000 Kč na 10 sezení u psychoterapeuta. Na jedno sezení tak připadá částka ve výši 400 Kč. Příspěvek mohou získat děti i dospělí.
Podmínky čerpání a postup podávání žádostí naleznete na stránkách pojišťovny.
Vojenská zdravotní pojišťovna
Ačkoliv Vojenská zdravotní pojišťovna nenabízí příspěvky na psychoterapeutická sezení, přesto oblast duševního zdraví zcela neopomíjí.
Zájemci mají k dispozici intenzivní online osmitýdenní program podpory osobní spokojenosti založený na principech mindfulness.
Pojišťovna dále poskytuje příspěvky na prevenci poruch paměti a kognitivních funkcí.
Klienti, kteří se léčí s depresí či úzkostnou poruchou, mají také k dispozici tříměsíčního online terapeutický program založený na kognitivně-behaviorální terapii.
Výčet aktivit naleznete zde i s formulářem, který umožňuje zapojení se do nich.
Dětem pojišťovna nabízí příspěvky na programy na podporu rozvoje dětí a prevenci vzniku duševních onemocnění (neuro-vývojová stimulace, trénink jazykových schopností, ABA terapie,…). Klienti mohou získat také příspěvek na konzultaci pro rodiče dětí s duševním onemocněních nebo terénní poradenství pro děti v předškolním a školním zařízení.
Podrobnosti naleznete na této stránce.
Revírní bratrská pokladna (RBP), zdravotní pojišťovna
Pojišťovna RBP nabízí příspěvek ve výši 2 500 Kč na krizovou intervenci, psychoterapii, nácvik relaxačních dovedností,… u vybraného klinického psychologa. Na jedno sezení mohou klienti získat částku 500 Kč.
Podmínky čerpání a seznam spolupracujících klinických psychologů naleznete na stránkách pojišťovny.
Našli jste v článku možnost, která je pro vás dostupná? Víte ještě o nějakých možnostech, které nebyly zmíněné? Nebo se chcete podělit o své zkušenosti s příspěvky některé z uvedených pojišťoven? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím komentářů či jiné z možností – viz sekce Kontakty.