Zajímá vás, čím se zabývá projekt IPOMAT a jaké jsou jeho cíle? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujícím textu.
Fyzika je všude kolem nás, o tom asi není potřeba diskutovat, že? Gravitace, plyny, kapaliny, pevné látky, tlak,… Nemusíme jí rozumět, ale nedokážeme před ní utéct. Ale víte, že podobně je to také s psychologií? Nemusíte bojovat s duševním onemocněním, ani se znát s nikým, kdo s ním má zkušenosti, a přesto nemáte šanci před ní uniknout.
Spánek, sny, učení, paměť, emoce, pozornost, vývoj dětí, efektivita práce v týmu, stres, obranné mechanismy, komunikace, vliv skupiny na chování jednotlivce,… To vše patří mezi témata, kterými se psychologie zabývá, a je jich mnohem víc.
Pocítili jste někdy vztek, nebo radost? Potřebovali jste si něco zapamatovat? Zapomněli jste na něco? A ocitli jste se někdy ve stresové situaci? Odpověděli jste na přechozí otázky alespoň jednou „ano“? Já vám říkala, že stejně jako před fyzikou, ani před psychologií nemůžete utéct. A základní orientace v ní pro vás možná bude užitečnější než fyzikální vzorce.
Co je naším cílem?
Informace na českém internetu jsou omezené a články jsou často psané odborným jazykem. Projekt jsme založili s cílem zprostředkovat užitečné a praktické informace i lidem, kteří nemají s psychologií žádné zkušenosti.
Statistické údaje a čísla chceme v rámci možností nahradit praktickými příklady a ukázkami z každodenního života. Velké množství teorie plánujeme nahradit tím, co využijete v praxi.
Podle výzkumu organizace Nevypusť duši patří mezi největší překážky vyhledání odborné pomoci nejen nedostatek odborníků, ale také nedostatečná osvěta a stigmatizace. Množství odborníků sice zatím ještě neovlivníme, co ale ovlivnit můžeme je šíření informací mezi širokou veřejnost. Dále chceme poukázat na problém stigmatizace a bojovat proti předsudkům společnosti právě srozumitelným a praktickým seznamováním s oblastí duševního zdraví, které bychom rády doplnily i o autentické zkušenosti s praxe.
Co se týče množství odborníků, již jsme říkaly, že v tuto chvíli nemáme možnost jejich počet ovlivnit. Můžeme se ale pokusit vytvořit přehled kontaktů na psychology, psychiatry, psychoterapeuty či zařízení sociálních služeb. Seznamy kontaktů pro jednotlivé okresy naleznete zde.
Hlavním cílem však je tvořit stránky, které budou pro naše čtenáře užitečné. K tomu ale potřebujeme vaši pomoc. Je pro vás nějaké téma aktuální? Chtěli byste se dozvědět víc? Kontaktujte nás a kdo ví, třeba právě toto téma zpracujeme v jednom z našich dalších článků.
Pokud byste informace potřebovali co nejrychleji, můžeme se alespoň pokusit zodpovědět vaše otázky a nasměrovat vás.
Jak projekt vznikl?
Již delší dobu jsme pozorovaly problémy v oblasti péče o duševní zdraví a debatovaly o tom, že systém potřebuje mnoho změn. Stejně jako přístup společnosti. Ale co pro to můžeme udělat? Opravdu musíme čekat, až dokončíme studium? Nebo je zde něco, čím bychom mohly ke zlepšení napomoci již teď?
Začalo to diskuzemi o různých psychologických tématech s lidmi v našem okolí. A pokračovalo myšlenkou založit informační platformu, kde lidé naleznou přehledně informace z různých oblastí psychologie podávané srozumitelnou formou. A když jsme byly shodou okolností svědky toho, jak byla odborníkům položená otázka, proč něco takového již neexistuje, utvrdilo nás to v přesvědčení, že tato iniciativa má smysl.
Začínáme tedy vytvořením webové stránky a později své aktivity třeba rozšíříme.
Komunikace
Jelikož web tvoříme především pro vás, naše čtenáře, zajímá náš váš názor. A také to, co byste na našich stránkách rádi nalezli.
Prostřednictvím sociálních sítí máte možnost vyjádřit se k tomu, jaký článek vás zajímá. Ale díky různým komunikačním kanálům můžete přicházet i s vlastními návrhy.
Uvítáme také vaše připomínky či doplňující otázky. V tomto případě nejde o monolog autorek ke čtenářům, ale o vzájemný dialog. Jen tak můžeme náš projekt rozvíjet a zlepšovat naše stránky tak, aby zde lidé našli informace, které potřebují.
A jak že nás můžete kontaktovat? Přímo na stránkách naleznete kontaktní formulář. Pokud preferujete přímou komunikaci, můžete využít náš e-mail, který naleznete na stránce Kontakt. Mezi další možnosti patří také sociální sítě.
Pokud se vaše vyjádření či otázka váže ke konkrétnímu článků a chcete se o své sdělení podělit i s ostatními čtenáři, využít můžete také komentáře pod článkem.